לייעוץ מקצועי חייגו: 054-8686988
הליך פשיטת רגל

הליך פשיטת רגל

עוד פשיטת רגל עופר פרץ

הליך פשיטת רגל נועד לאפשר לחייבים לשלם כמידת יכולתם, לקבל הפטר ולהתחיל חיים חדשים.

הליך פשיטת רגל נועד להגשים מטרה סוציאלית ומעניק רשת ביטחון לחייבים שאיבדו את יכולתם לפרוע את חובותיהם. בספטמבר 2013 יצאה לדרך רפורמה בהליך פשיטת רגל שהעמידה לראשונה באופן חד וברור את ערך מתן ההפטר וההיחלצות הכלכלית והחברתית של החייב והתלויים בו כערך בלעדי של ההליך.

הליך פשיטת הרגל יתחלק לשני שלבים:

הראשון יארך 18 חודשים ממתן צו הכינוס במסגרתו יעוכבו ההליכים ויבוטלו ההגבלות במסגרת ההוצל”פ, החייב ישלם תשלומים חודשיים יגיש אחת לחודשיים דוח על הכנסות והוצאות ויחקר אודות נכסיו ומקורות הכנסותיו, בעל התפקיד יידרש בפרק זמן זה ללמוד על מצבו הכלכלי של החייב, רכושו ומקורות הכנסותיו ולהכריע בתביעות החוב.

בתום 18 חודשים יתקיים דיון בהכרזת החייב פושט רגל, ביהמ”ש רשאי בנסיבות מסוימות כאשר השתכנע כי אין כל תועלת בהמשך ההליך ליתן צו הפטר מידי כבר במעמד הדיון.

השלב השני יעסוק בביצוע “תוכנית פירעון” שתקבע לחייב בהתאם ליכולתו הכלכלית בתוך פרק זמן קצוב וידוע מראש, תחימת ההליך פשיטת רגל בפרק זמן מוגדר מראש תעניק לחייב אופק ותמריץ חיובי לעמוד “בתוכנית הפירעון” ולקבל הפטר, התשלומים בהתאם לתוכנית הפירעון יגיעו בד”כ לסכום זניח ביחס לסה”כ החובות.

מטבע הדברים המשבר הכלכלי ישפיע על החייב גם במישור האישי והנפשי ויעמיד למבחן את היכולת לשמור על הזוגיות והתא המשפחתי.

הצלחת הטיפול בחייב בהליך פשיטת רגל דורשת הבנה והתייחסות כוללת הרבה מעבר למישור המשפטי בעיקר מעצם מהותו ותכליתו של הליך פשיטת רגל המשמש כהליך שיקום בהתנהלות כלכלית נכונה, במסגרתו יתנהל החייב בפיקוח המנהל המיוחד/נאמן וידרש לדווח ולהתנהל באופן מסודר ומתועד.

 “בשנים האחרונות חלה עליה חדה (פי שלושה) במספר הבקשות המוגשות לפשיטת רגל, עליה הנובעת משינויי חקיקה המקלה עם החייב ועל רקע הרפורמה החדשה שהעמידה לראשונה באופן חד וברור את הערך הסוציאלי בהגנה ושיקום החייב כערך בלעדי של הליך פשיטת רגל”.

מבית המשפט העליון יצאו הלכות חדשות העוסקות בהגנה על בית המגורים של החייב, כאשר בתנאים מסוימים המתקיימים על פי רוב, תוענק הגנה על בית המגורים, ראה הרחבה במאמר הגנה על דירת מגורים בהליך פשיטת רגל.

הליך פשיטת רגל מאופיין בקבוצה סגורה של משתתפים מולם מתנהל החייב: שופט, פרקליט הכנ”ר ובעלי תפקיד (מנהל מיוחד, ונאמן), על החייב להתנהל באופן שוטף בהתאם לשלבים, כללים וחובות מוגדרים, היכרות קולגיאלית עם לפחות חלק מהמשתתפים בהליך תחסוך לעיתים זמן יקר במאמצים לקדם את ענייני החייב לתוצאה האופטימאלית, לצו ההפטר המיוחל.

בעלי תפקיד בהליך פשיטת רגל (נאמן/מנהל מיוחד), בשונה מבעבר, התמנו במכרז האחרון לאחר מיונים קפדניים הכוללים מבחנים, ראיונות וניסיון, הדבר בא לידי ביטוי ביעילות, אחידות ומקצועיות  טובה יותר מבעבר.

גם ראשי המערכת, מאוחדים ברצון להוביל מהפכה בהליך פשיטת רגל, נשיא ביהמ”ש העליון המחבר של ספר היסוד “פשיטת רגל” ומשמש כאורים ותומים בתחום, מדיניותו עולה בקנה אחד עם המדיניותה של שרת המשפטים, ציפי לבני, ללכת לקראת החייבים ועם מדיניות כונס הנכסים הרשמי, פרופ’ דוד האן – לאפשר לחייבים פושטי רגל לשלם כמידת יכולתם, לקבל הפטר מיתרת חובותיהם ובכך לשקם את חייהם.

הבשורה היא, שכיום יותר מתמיד הליך פשיטת רגל מהווה פיתרון בלעדי, בר השגה, ליציאה מחובות והתחלה חדשה.

בשורה התחתונה מתוך ניסיוני הרב בניהול תיקי פשיטת רגל, ניהול הליך פשיטת רגל באופן מקצועי תוך שיתוף פעולה מצד החייב יביאו ללא ספק להפטר המיוחל.

צרו קשר
054-8686988
דרך בר יהודה 43, חיפה
טופס התקשרות
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
שינוי גודל גופנים
ניגודיות