לייעוץ מקצועי חייגו: 054-6785525
בחירת עורך דין פשיטת רגל

בחירת עורך דין פשיטת רגל

עורך דין הקפאת הליכים

מאמר זה עוסק בדגשים שיש לקחת בחשבון כאשר בוחרים עורך דין  פשיטת רגל.

בשנים האחרונות חלה עליה חדה במספר הבקשות המוגשות לפשיטת רגל על רקע שינוי חקיקה, המשבר הכלכלי משנת 2008, הרפורמה בהליך פשיטת הרגל שלראשונה העדיף באופן ברור את האינטרס הסוציאלי בהגנה על  החייב, כאשר  האלטרנטיבה הינה להיות נרדף או לאבד סיכוי לפרוע את החוב במסגרת הליכי ההוצאה פועל.

הגידול במאות אחוזים בבקשות לפשיטת רגל יצר באופן טיבעי גידול במספר עורכי הדין שהחלו לעסוק בתחום, לא רק עורכי דין נכנסו לתחום אלא גם מאכרים למיניהם שמציעים עזרה בהגשת הבקשה ללא יצוג ע”י עורך דין פשיטת רגל.

הליך פשיטת רגל הינו הליך מורכב הדורש ניסיון פרקטי בכל שלבי ההליך ובמגוון של תיקים, לא די בהבנה תאורטית לאור שיטות עבודה שונות שהשתרשו במחוזות השונים.

הליך פשיטת רגל אם לא יסתיים קודם בהסדר יכול לארוך 5 שנים כאשר במהלכם יתקבל צו כינוס ועיכוב הליכים, ימונה מנהל מיוחד, תתקיים חקירת החייב, לאחר חצי שנה החייב יהיה רשאי להציע הצעות הסדר, לאחר שנה וחצי יתקיים דיון בהכרזת החייב ותוגש במקביל תוכנית פירעון/דוח המנהל המיוחד, לאחר ההכרזה ימונה נאמן שיחל במימושים ככל וימצאו נכסים ברי מימוש ולאחר לפחות שלוש שנים בנסיבות ובתנאים מתאימים עורך דין פשיטת רגל  יחל לבחון לראשונה הגשת בקשת הפטר, ככל ותוגש בקשה יקבע דיון אליו יוזמנו הנושים.

בתיקים מורכבים בהם ישנם נכסים הניתנים למימוש בדר”כ תוגש הצעת הסדר ויהיה צורך לשכנע לפחות 51% מהנושים אשר מחזיקים חוב בשיעור של לפחות 75%.

על מנת להעביר הצעת הסדר בהצלחה נדרש מעורך דין פשיטת רגל היכרות עם החוק והתקנות וכן ניסיון במו”מ רב משתתפים. ההסדרים שונים ממקרה למקרה ונדרש ניסיון במגוון רחב של מקרים.

כלומר עורך דין פשיטת רגל זקוק לניסיון של לפחות 5 שנים במגוון רחב של תיקים על מנת להתנסות בכל שלבי ההליך ובמגוון של תיקים. לדוגמה עורך דין פשיטת רגל עם ניסיון של שנתיים בלבד מן הסתם לא הגיש מעולם בקשת הפטר ולא השתתף בדיון בבימ”ש בבקשת הפטר, כך גם ספק אם הגיש הצעות הסדר וניהל אסיפות נושים שכן לרוב הליכי הסדר מבשילים לאחר שנתיים.

עניין חשוב לא פחות מניסיון בהליך הינו האמון והתקשורת הטובה של הלקוח עם עורך הדין, שכן מדובר בהליך ארוך ובמיוחד על רקע היותו נוגע באספקטים אישיים ופרטיים ביותר של הלקוח, בתקופה רגישה של משבר, לעיתים המשבר הכלכלי גולש גם למישור הנפשי והזוגי ולכן ישנה חשיבות שהלקוח ירגיש נוח להתנהל בשיתוף פעולה עם עורך הדין.

עורך דין פשיטת רגל שזהו עיקר עיסוקו מביא עימו הכירות מוקדמת של השחקנים בהליך שהינם שחקנים קבועים: שופט, פרקליט מטעם הכנ”ר, המנהל המיוחד ועורכי הדין מטעם הנושים המוסדיים בעיקר הבנקים, היכרות קולגיאלית עם לפחות חלק מהשחקנים הקבועים תחסוך זמן ומאמצים בחתירה יעילה לסיום ההליך.

חשוב מאוד לא להתפשר על עורך דין מומחה ומנוסה כאשר בוחרים עורך דין פשיטת רגל לטיפול בחובות גבוהים, בהליך ארוך ומורכב שתוצאתו קריטית עבור החייב ומשפחתו כאדם חופשי, נקי מחובות.

הכותב הינו עורך דין פשיטת רגל – עורך דין עופר פרץ

צרו קשר
054-6785525
דרך בר יהודה 43, חיפה
רח' גיבורי ישראל 24 נתניה
טופס התקשרות
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
שינוי גודל גופנים
ניגודיות